ساعت
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 516782
 بازدید امروز : 198
 کل بازدید : 1755500
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 0/5270
اخبار > آشنایی با رشته های دانشگاه آزاد اسلامی شبستر: مهندسی پزشکی، هسته ای، اپتیک


  چاپ        ارسال به دوست

رشته های تحصیلی

آشنایی با رشته های دانشگاه آزاد اسلامی شبستر: مهندسی پزشکی، هسته ای، اپتیک

مهندسی پزشکی یکی از زیرشاخه های رشته مهندسی برق است که هدف آن، برطرف کردن نياز هاي پزشکي در زمينه ساخت و نگهداري تجهيزات و نيز ساخت ابزارهاي پزشکي براي کاربردهاي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري ها می باشد.
مهندسی هسته ای یکی از رشته های نو ظهور و مهم دانشگاهی و تلفیقی از دو رشته فیزیک هسته ای و مهندسی برق است که به کاربردهای مربوط به بهره برداری از انرژی هسته ای در صنایع مختلف و پزشکی می پردازد.
اپتیک شاخه ای از علم فیزیک است که به مطالعه رفتار و خواص نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می پردازد و در بسیاری از علوم (ستاره شناسی، مهندسی، پزشکی، عکاسی و...)کاربرد دارد. لیزر نیز به دلیل خواص متمایزش نقش بسيار مهمي در افزايش توليدات صنعتي، گسترش ارتباطات و پيشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. در رشته مهندسی اپتیک و لیزر دانشجویان با انواع لیزر و اپتیک و کاربردهای آن ها، اسپکتروسکوپی لیزری (اندازه گیری طول موج و فرکانس) و فن آوری ساخت قطعات اپتیکی و...آشنا می شوند و دانش و مهارت های لازم برای طراحی و ساخت تجهیزات اپتیکی و لیزری مورد نیاز در زمینه های مختلف را فرا می گیرند.
 

معرفی رشته مهندسی پزشکی- دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر:

مهندسی پزشکی یکی از زیر شاخه­ های رشته مهندسی برق است که هدف آن، برطرف کردن نيازهاي پزشکي در زمينه ساخت و نگهداري تجهيزات و نيز ساخت ابزارهاي پزشکي براي کاربرد­هاي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري­­ها می­باشد.

 • گرایش­های مهندسی پزشکی
 • گرایش بیو الکتریک
 • گرایش بیو مکانیک 
 • گرایش بیو مواد
 • گرایش بالینی
 • بیوالکتریک را می توان علم استفاده از اصول الکتریکی ، مغناطیسی و الکترومغناطیسی در حوزه پزشکی دانست.
 • بیومتریال شامل مباحثی از علوم پزشکی، زیست‌شناسی، شیمی، مهندسی بافت و علم مواد می‌شود.
 • بیومکانیک مطالعه ساختار و عملکرد سیستم‌های بیولوژیکی با استفاده از روش‌های مکانیک است.
 • گرایش بالینی مسئولیت پیاده‌سازی تکنولوژی پزشکی و بهینه‌سازی خدمات بهداشتی و درمانی دارد.

فرصت­های شغلی رشته مهندسی پزشکی

دانش آموختگان این رشته دانشگاهی مي­توانند در موسسات و شرکت هاي خصوصي و دولتي، در زمينه ساخت تجهيزات پزشکي فعاليت نمايد. برای‌ مثال‌ فارغ‌التحصیلان‌ گرایش‌ بیوالکتریک‌ به‌ راحتی‌ می‌توانند دستگاه‌ شنوایی‌ سنجی‌ بسازند و از سوی‌ دیگر چون‌ دستگاه‌های‌ پزشکی‌ به‌ طور متوسط‌ میلیون‌ها تومان‌ می‌ارزد و مسؤولان‌ بیمارستان‌ها به‌ طور نسبی‌ برای‌ حفظ‌ و نگهداری‌ آنها اهمیت‌ بسیاری‌ قائلند، بسیاری‌ از فارغ‌التحصیلان‌ مهندسی‌ پزشکی‌ گرایش‌ بیوالکتریک‌ و حتی‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ جذب‌ بازار کار می‌شوند. دانش‌ فارغ‌التحصیلان‌ گرایش‌ بیومکانیک‌ نیز هم‌ در زمینه‌ ساخت‌ اعضای‌ مصنوعی‌ و هم‌ در مبحث‌ توانبخشی‌ مثل‌ ساخت‌ ویلچر یا تخت‌ بیمارستان‌ مورد نیاز است‌ و بالاخره‌ فارغ‌التحصیلان‌ مهندسی‌ پزشکی‌ گرایش‌ بیومتریال‌ یا بیومواد می‌توانند در زمینه‌های‌ مختلف‌ صنایع‌ پزشکی،‌ کارآیی‌ داشته‌ باشند. برای‌ مثال‌ در کارخانه‌های‌ ساخت‌ لوازم‌ یک‌بار مصرف‌ مثل‌ سرنگ‌، سوند، یا دستکش‌های‌ جراحی‌ حضور یک‌ مهندس‌ پزشکی‌ گرایش‌ بیومواد کاملاً احساس‌ می‌شود. همچنین‌ پلیمرهایی‌ که‌ در بدن‌ انسان‌ استفاده‌ می‌گردد باید دارای استاندارد ویژه­ای باشد که‌ این‌ نیز در حیطه‌ وظایف‌ مهندس‌ بیومواد است‌.

* دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر با دارا بودن کادر هیئت علمی متخصص و توانمند از واحدهای دانشگاهی موفق و مجری رشته مهندسی پزشکی در مقطع کارشناسی می­باشد.

معرفی رشته مهندسی هسته­ ای-دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر:

مهندسی هسته ­ای یکی از رشته­ های نوظهور و مهم دانشگاهی و تلفیقی از دو رشته فیزیک هسته ­ای و مهندسی برق است که به کاربردهای مربوط به بهره ­برداری از انرژی هسته ­ای در صنایع مختلف و پزشکی می پردازد.

دانش ­آموختگان این رشته دانشگاهی می توانند در سازمان انرژی اتمی، نیروگاه های هسته ­ای، بیمارستان ها، مراکز تشخیصی و درمانی هسته ­ای، مراکز تحقیقاتی پزشکی هسته ­ای و همچنین صنایع غذایی و کشاورزی مشغول به کار شوند. همچنین افرادی که دارای مدرک دکتری در رشته مهندسی هسته ­ای باشند، می توانند در حوزه آموزش و پژوهش در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به عنوان استاد دانشگاه و پژوهشگر فعالیت کنند.

در بین تخصص ها و گرایش های مختلف مهندسی هسته ­ای، فرصت های شغلی و شرایط استخدامی مناسب تری برای گرایش پرتو پزشکی در بیمارستان ها و مراکز پرتو پزشکی و مراکز پزشکی هسته­ ای وجود دارد.در گرایش پرتو پزشکی از تشعشع مواد هسته‌ اي (نوکليدهاي راديواکتيو و نوکليدهاي پايدار) هم براي تشخيص و هم براي درمان امراض مختلف استفاده می­شود. اين امر مي‌تواند يا با پرتودهي مستقيم مريض با يک چشمه رادیو اکتیو يا با تزريق رادیو داروهاي نشان­دار به مريض تحقق يابد.

یکی دیگر از کاربردهای رشته مهندسی هسته ­ای، استفاده از انرژی شکافت هسته‌ای در نیروگاه‌های هسته‌ای برای تولید الکتریسته می‌باشد. این انرژی عظیم ناشی از شکافت هسته‌ای همچنین می‌تواند به عنوان منبع قدرت سفینه‌های فضایی و زیردریایی­ ها مورد استفاده قرا گیرد و در آینده‌ای نه چندان دور می‌توان امیدوار به داشتن نیروگاه‌هایی بر مبنای جوش هسته‌ای بود  که در این صورت مسئله بحران انرژی برای همیشه در جهان حل خواهد شد.

 • زمینه های شغلی رشته مهندسی هسته­ ای
 • حوزه پزشکی (زمینه پرتو پزشکی- پرتو درمانی)
 • وزارت نیرو- تولید برق با انرژی هسته ­ای
 • صنایع غذایی و کشاورزی
 • صنایع دفاعی مانند توسعه و ساخت زیردریایی های هسته ­ای
 • تحقیق و توسعه صنعتی
 • گرایش های مهندسی هسته ای در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • پرتو پزشکی
 • کاربرد پرتوها
 • گداخت هسته ­ای
 • راکتور

* دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستربا دارا بودن کادر هیئت علمی توانمند،  تنها واحد مجری  رشته مهندسی هسته ­ای در مقطع کارشناسی در منطقه شمال غرب کشور می­باشد.

 

معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر- دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر:

اپتیک شاخه ای از علم فیزیک است که به مطالعه رفتار و خواص نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می پردازد و در بسیاری از علوم (ستاره شناسی، مهندسی، پزشکی، عکاسی و...)کاربرد دارد. لیزر نیز به دلیل خواص متمایزش نقش بسيار مهمي در افزايش توليدات صنعتي، گسترش ارتباطات و پيشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. در رشته مهندسی اپتیک و لیزر دانشجویان با انواع لیزر و اپتیک و کاربردهای آن­ها، اسپکتروسکوپی لیزری (اندازه گیری طول موج و فرکانس) و فن آوری ساخت قطعات اپتیکی و...آشنا می شوند و دانش و مهارت­های لازم برای طراحی و ساخت تجهیزات اپتیکی و لیزری مورد نیاز در زمینه های مختلف را فرا می­گیرند.

 

دوره کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر به منظور آموزش مبانی علمی اپتیک و کاربرد آن در تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری تدوین شده است. تولید، انتشار و بکارگیری نور، آشکارسازی آن در نواحی مختلف بینایی و  همچنین برهم­ کنش نور با ماده از جمله موارد مهم در در فن­آوری­ های پیشرفته صنایع اپتیکی به شمار می‌آیند.

 

دانشجویان این رشته دانشگاهی، علاوه بر دروس پایه و عمومی، دروس اصلی و تخصصی دیگری از جمله: اپتیک، الکترومغناطیس، فیزیک مدرن، لیزر، اسپکتروسکوپی لیزری، منابع تغذیه لیزر، مکانیک کوانتومی، مواد و قطعات اپتیکی، اپتیک هندسی، اپتیک موجی، اپتیک غیرخطی، فناوری مادون قرمز، تکنیک خلا، اصول طراحی دستگاه های اپتیکی، شناخت سیستم های اپتومکانیکی و... را در مقطع کارشناسی می­گذرانند.

دانش آموختگان این رشته دانشگاهی می­توانند در زمینه­ های مختلف از جمله: طراحی، نگهداری و تعمیر سیستم­ها و تجهیزات اپتیکی، لیزری و اپتوالکترونیکی، صنعتی (مانند جوشکاری، ساخت دستگاه های فاصله یاب و...)، نظامی، پزشکی (مانند لیزر درمانی)، مخابرات نوری و ... مشغول به فعالیت شوند.

 

 • فرصت­ های شغلی رشته مهندسی اپتیک و لیزر
 • بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز
 • مخابرات نوری
 • صنایع ساخت و تولید ادوات نوری
 • صنایع دفاعی
 • سازمان انرژی اتمی
 • مراکز تحقیقاتی صنعتی کارخانه ­های بزرگ
 • مراکز تحقیقاتی وزارت بهداشت

* گروه فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر با دارا بودن 10 نفر کادر هیئت علمی برتر و توانمند، مجری رشته مهندسی اپتیک و لیزر در مقطع کارشناسی در این واحد دانشگاهی می­باشد.

با تشکر از استاد محترم جناب آقای دکتر علی رضا پاک نژاد در تهیه این مطلب

 

 

 


٢٢:٤٣ - جمعه ١٦ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣٢٥٠    /    تعداد نمایش : ٧٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
نظرسنجی
بنظر شما کدام عامل در جذب و نگهداری دانشجو بیشتر مفید است؟

اعضای هیات علمی و نحوه تدریس آنها؟
کارکنان اداری و نحوه برخورد آنها؟
تجهیز و تکمیل آزمایشگاهها و کارگاهها و سایتها
توسعه امکانات رفاهی از قبییل سرویس، خوابگاه، غذا و ...؟

تقویم